Home › Page › Election Results

Election Results

Official Results – Primary Election May 20, 2014

U.S SENATE SCHOOL   DIST. LEVIES
BRYK – DEM 78 242   – COTTONWOOD
MITCHELL – DEM 248 YES 390
ANDERSON – REP 609 NO 276
RISCH – REP 2417 243   SALMON RIVER
U.S. REP. DIST. 1 YES 205
BARONE – DEM 59 NO 123
RINGO – DEM 293 244   MT VIEW
BLACKWELL – REP 193 YES 1334
GREENWAY – REP 152 NO 1238
LABRADOR – REP 2207 302   NEZ PERCE
MARIE – REP 248 YES 22
MCCANDLESS – REP 183 NO 8
GOVERNOR PRECINCT   COMMITTEEMEN
BALUKOFF – DEM 164 BIG   BUTTE
KERR – DEM 165
BAYES – REP 63 CLEARWATER
BROWN – REP 112 JOHNSON   – REP 88
FULCHER – REP 1740 CLARK   – DEM 6
OTTER – REP 1335 COTTONWOOD   1
LT. GOVERNOR SEUBERT   – REP 131
MARLEY – DEM 307 FARMER   – DEM 14
CHMELIK – REP 1912 COTTONWOOD   2
LITTLE – REP 1314 ARNZEN   – REP 91
SEC. OF STATE KELLEY   – DEM 12
WOODINGS – DEM 312 ELK   CITY
DENNEY – REP 1555 MENOUGH   – REP 38
FRASURE- REP 296 LOOMIS   – DEM 5
MCGRANE – REP 645 FENN
TORYANSKI – REP 225 ALM   – REP 59
STATE CONTROLLER BODINE   – DEM 4
HATFIELD – REP 1683 FERDINAND
WOOLF – REP 1073 RIENER   – DEM 7
STATE TREASURER GREENCREEK
SILVER – DEM 244 WASSMUTH   – REP 70
STARTIN – DEM 66 BECKMAN   – DEM 8
CRANE – REP 2446 GLOVER
ATTORNEY GENERAL CONNORS   – REP 1
BISTLINE – DEM 304 GRANGEVILLE   1
TROUPIS – REP 1647 ADLER   – REP 137
WASDEN – REP 1193 ARTLEY   – DEM 21
SUPER. PUB. INSTRUCT. GRANGEVILLE   2
JONES – DEM 331 CASTEEL   – REP 118
EYNON – REP 1483 PURDY   – DEM 15
GROVER – REP 318 GRANGEVILLE   3
JENSEN – REP 434 CREA   – REP 148
YBARRA – REP 583 FLUHARTY   – DEM 15
JUSTICE SUP. COURT GRANGEVILLE   4
HORTON – NON 1875 FISCHER   – REP 184
SEINIGER – NON 1106 PERDUE   – DEM 32
JONES – NON 2527 GRANGEVILLE   5
COURT OF APPEALS KERLEY   – REP 210
GUTIERREZ – NON 2636 GREEN   – DEM 33
LEGISLATIVE   DIST. 8 HARPSTER
STATE SENATOR TAYLOR   – REP 70
DREWS – DEM 311 ADAMS   – DEM 12
NUXOLL – REP 2622 JOSEPH
STATE REP. A
CHILCOTT – DEM 318 KAMIAH
HILLMAN – REP 857 MIDER   – REP 184
MCMILLAN – REP 1800 NIMS   – DEM 21
STATE REP. B KEUTERVILLE
MEYERS – DEM 306 ARNZEN   – REP 63
SHEPHERD – REP 2629 WILSON   – DEM 10
COMMISSIONER DIST. 1 KOOSKIA
BRANDT – REP 2327 ANDERBERG   – REP 263
COMMISSIONER DIST. 2 MAY   – DEM 35
ZUMALT – DEM 331 LOWELL
FREI – REP 2636 DENTON   – DEM 8
COUNTY CLERK POLLOCK
ACKERMAN – REP 2712 SHEPHERD   – REP 92
COUNTY TREASURER RIGGINS
PERDUE – DEM 311 HOOK   – REP 120
HUDSON – REP 1604 SLATE   CREEK 1
HALL – REP 1461 GIDDINGS   – REP 65
COUNTY ASSESSOR STITES
ZEHNER – REP 2788 BRANDT,   JR – REP 87
COUNTY CORONER JONES   – DEM 12
FUNKE – REP 2682 WHITE   BIRD
JUDICIAL   BALLOT FARMER   – REP 74
2ND JUD. DISTRICT CT JUDGE WOODLAND
BRADBURY – NON 1782 IGO   – REP 70
BRUDIE – NON 1833 SLATE   CREEK 2
STEGNER – NON 2798 CEREGHINO   – REP 9
GRIFFIN – NON 2977 JOHNS   – DEM 1
WHITE BIRD BOND
YES 25
NO 3
STITES BOND
YES 41
NO 10
PRECINCTS REPORTED 28